Pompa fanı

Kazan ısıtma sisteminde BD330 frekans dönüştürücünün uygulanması

Kazan ısıtma sisteminde Folinn BD330 frekans dönüştürücünün uygulanması    


Tanıtım    

Kuzeyde, kazan ısıtması, özellikle sabit basınç ve sabit sıcaklık kontrolü ve güvenilirliği için yüksek gereksinimleri olan büyük ölçekli merkezi ısıtma sisteminde binlerce evin günlük çalışması ve yaşamı ile ilgilidir. Geleneksel kazan suyu seviye kontrol sisteminde, besleme pompası sabit bir hızda çalışır ve akış kontrolü, su borusundaki regülasyon valfi ve geri akış dalını ayarlayarak gerçekleştirilir. Bu iki yöntemin hepsinin bariz kusurları vardır. Düzenleme valfi kullanıldığında, su pompasının çıkışındaki basınç artacak ve valfin açıklığının azalması nedeniyle valfin iki tarafı arasındaki basınç farkı artacaktır. Valf büyük ölçüde arttırıldığında, sadece enerji israfına neden olmakla kalmaz, aynı zamanda su pompasının titreşimini ve aşınmasını da artırarak servis ömrünü kısaltır. Reflü dalı ayar için kullanıldığında büyük miktarda su reflü de enerji israfına neden olur.    


Sistem gereksinimleri    

◆Üç kazan kontrolü, sirkülasyon ve makyaj sistemleri    

◆Her kazan bir patlama ve indüklenmiş hava sistemine sahiptir, temel gereksinimler sabit basınç kontrolüdür ve bazı gereksinimler sabit basınç ve sabit sıcaklık kontrolüdür    

◆Tam otomatik ve kısmi tek kontrol gereklidir    

◆Sistemin bir bölümünü korumak ve sürekli çalışmak gerekir    

◆Merkezi izleme sistemli kontrol odası    

Sistem planı    

Sistem şeması aşağıdaki gibidir    

◆Inverter: 8 set BD330 serisi invertör, 22kw ila 200kw.    

◆PLC: SPB30 nokta PLC seçilir. Siemens insan-makine arayüzünün güçlü işleme fonksiyonu nedeniyle, çoğu fonksiyon dokunmatik ekran ile gerçekleştirilebilir    

◆Machine İnsan makine arayüzü: veri işleme ve operasyon gerçekleştirebilen Siemens insan makine arayüzü. İlgili matematiksel model, insan makine arayüzü içindeki zengin işleme talimatlarında oluşturulmuştur.    

◆Alçak gerilim cihazı esas olarak manuel ve PLC tarafından kontrol edilen koruma ve anahtarlama için kullanılır. Hava anahtarı için EA serisi ve kontaktör için SC-E serisi seçilir.    

◆Fuji PXR4TE Modbus İletişim özellikli seri sıcaklık kontrolörü.  

  

İnvertör çalışma durumu    

Evirici, harici devreye bağlı giriş ve çıkış terminalleri aracılığıyla ayarlanır, iki manuel ve otomatik durumla, manuel çalışma durumu frekansı ayarlamak için potansiyometre tarafından düzenlenir ve otomatik çalışma durumu, çıkış sinyali tarafından kontrol edilir. PLC.    

Pratik uygulamada, sistem yüksek derecede otomasyon, sezgisel ekran, bariz güç tasarrufu etkisi ve uzun ekipman ömrüne sahiptir.    


Sonuç    

Sistem, Siemens insan-makine arayüzünün güçlü entegrasyon işlevini tam olarak kullanır ve veri paylaşımı ve kontrol entegrasyonu sağlamak için PLC, frekans dönüştürücü ve sıcaklık kontrol cihazının üst bilgisayarını organik olarak birleştirir.    

Kazanın frekans kontrolü için patlama ve indüklenmiş havanın kontrol sistemi    


Tanıtım    

Tüm ısıtma sisteminde, üfleyicinin hava hacmi ve kazanın indüklenmiş çekiş fanı da sık sık değişir, hava hacmi sık sık değiştiğinden, hava hacminin sık sık ayarlanması gerekir, eski sistemde hava hacmi vananın ayarlanması. Kazan vanadan uzaktır, bu nedenle ayarlanması uygun değildir ve yanlıştır. Çok fazla hava hacmi ısı enerjisini boşa harcar çünkü havadaki aşırı oksijen içeriği ve hava hacmi çok küçükse, külün kalan karbon tozu standardı aşar ve bu nedenle kontrol seviyesini iyileştirmek ve havanın oksijen içeriği ve kömür kalıntı karbon tozu standardı karşılar, hava hacmi etkili bir şekilde ayarlanmalı ve ayar modu uygun, hassas ve güvenilir olmalıdır.    

Kazanın hava hacminin kontrol seviyesini iyileştirmek ve enerji tasarrufu etkisini elde etmek için, frekans kontrol yöntemini kullanarak hava hacmini ayarlamak ilk tercihtir. Frekans kontrol teknolojisinin uygulanması, gaz tüketiminin değişmesine göre üfleyicinin ve indüklenmiş taslak fanın hızını ayarlayabilir, çevreye gürültü kirliliğini azaltabilir, enerji israfını azaltabilir, ekipmanın hizmet ömrünü uzatabilir ve bakım maliyetinden tasarruf edin.    

Fan hızı düzenleme prensibi    

◆Fan bir tür kare tork yüküdür, temel parametreleri şunlardır:    

1. Hava hacmi Q: ünite zamanında fandan hava akışı    

2. Rüzgar basıncı H: hava fandan aktığında, fan tarafından her metreküp havaya verilen toplam enerjiye, fanın statik basınç Hd ve dinamik basınçtan oluşan toplam basıncı Ht (Pa) denir. Hg, yani, Ht = Hd + Hg    

3. Güç P: fanın toplam etkili gücü, Pt = QHT    

4. Verimlilik η: fan hava gücü fan mil gücüne bölünür    

Karakteristik Fan karakteristik eğrisi    

H-Q eğrisi: hız sabit olduğunda hava basıncı ve hava hacmi arasındaki ilişki    

P-Q eğrisi: hız sabit olduğunda güç ve hava hacmi arasındaki ilişki    

η - Q eğrisi: dönme hızı sabit olduğunda fanın verimlilik özellikleri    

Hidrodinamikten şu şekilde görülebilir: P (güç) = q (akış hızı) × H (basınç)    

Ve Q / QE = n / Ne    

H/He= (n/ne)2    

P/Pe=(n/ne)3    

Qe: nominal fan akışı    

He: fanın nominal basıncı    

Pe: fanın nominal gücü    

Ne: fanın nominal hızı    

Yukarıdaki formülden görülebilir ki, eğer fanın verimliliği kesin ise, Q akışını azaltmak için ayarlanması gerektiğinde, dönme hızı n orantılı olarak azaltılabilir ve fanın çıkış gücü P azaltılabilir. kübik ilişki içinde. Yani, fan motorunun güç tüketimi P, n hızına yaklaşık olarak kübiktir.    

◆Boru ağının rüzgar direnci özellikleri    

Boru şebekesinin rüzgar direnci özellikleri değişmediğinde, hava hacmi ve havalandırma direnci arasındaki ilişki: k = R * Q2    

K: Havalandırma direnci, birim (Pa)    

R: Rüzgar direnci, birim (kg / m3)    

Q: Hava hacmi, birim (m3 / s)    

Hava hacmi ve havalandırma direnci arasındaki ilişkiye göre, hava direncinin karakteristik eğrisi paraboldir.    

◆Fan Fanın enerji tasarrufu prensibi    

Üç fazlı asenkron motorun hız ve frekansı arasındaki ilişki: n = 60F (1-s) / P    

Stator sargısının güç frekansı değiştirildiğinde, motorun hızı değiştirilebilir, sadece hava hacmi ayarlanabilir, bu nedenle, motorun hızının ayarlanması, önlemek için giriş fanının gücünü buna göre ayarlayabilir. damper hava hacmini düzenlediğinde damper üzerinde tüketilen güç.    

l İndüklenmiş taslak fan için frekans kontrol sistemi tasarımı    

Kazanın indüklenmiş çekiş fanının frekans kontrolünde, invertörün kesit hızı fonksiyonu, kazanın farklı çalışma koşullarına göre motor frekansını otomatik olarak ayarlamak için indüklenenin düzenlenmesi amacına ulaşmak için kullanılır. hava hacmi.    

Bu kazan bir negatif basınçlı yanma kazanıdır, eğer fırın basıncı çok yüksekse, alev püskürtülebilir ve ekipmana zarar verebilir veya personeli yakabilir; fırının negatif basıncı çok büyükse, fırının sıcaklığını düşürecek ve ısı kaybını artıracak çok fazla soğuk hava solunacaktır.    

Kazan yavaşça çalıştırılmalı ve çalıştırma işlemi aşağıdaki gibidir:    

①Su sistemi denetimi    

② İndüklenmiş çekiş fanını başlat    

③ Kazanı çalıştırınız. Bu sırada, kazan otomatik kontrol sistemi fırını ve hava kanalını temizlemek için üfleyiciyi başlatır    

④ Ateşleme işlemi sırasında, elektrot yüksek voltajlı elektrik kıvılcımı üretir, yakıt yanma güçlendiricisi ateşlemeye başlar, brülör solenoid valfı açılır, yangın yanar ve alev monitörü çalışmaya başlar. Yanma normalse, bir dakika geciktirin, yüksek yangın solenoid valfini başlatın ve yüksek ateşi başlatın. Yüksek ateşin normal olduğu izlendikten sonra, normal yanma aşamasına dönüşecektir    

⑤ Buhar tüketimine göre, kazan sürekli olarak büyük yangın ve küçük yangın arasında geçiş yapar    

Kazanın çalışması sırasında, kazanın otomatik kontrol sistemi, büyük ve küçük yangın elektrik vanalarının farklı çalışma koşullarına, indüklenmiş taslak fanına göre patlama hacmini ayarlamak için üfleyicinin giriş bölme plakasının açılışını otomatik olarak ayarlar. Hava hacmini, kazanın gerçek çalışma ve yatırım maliyetini göz önünde bulundurarak damperinin boyutunu manuel olarak ayarlayarak ayarlar, kazanın indüklenmiş fan fanının frekans dönüşümünü ve hız regülasyonunu dönüştürmek için invertörün bölüm hız fonksiyonunu kullanırız.    

l Main parameter setting    

İşlev kodu    Önerilen parametreler    Parametre anlamı    

F0.00                        1                            V/F kontrol    

F0.01                        0                        Tuş takımı kontrolü    

F0.03                        1                 PLC çıktı 4 ~ 20mA analog sinyal ayarı    

F0.08                       40                        Hızlanma süresi    

F0.09                       40                      Yavaşlama zamanı    

F0.14                        2                   Hız izleme yeniden başlatma    

F0.19                        1                          Sahil duracak    


Sonuç    

Endüstriyel kazanın fanı, hava hacmi kontrolü, yüksek stabilite ve güvenilirlik ve iyi düzenleme özelliklerini gerçekleştirmek için invertörü benimser. İnvertör çalıştırıldıktan sonra fan kanalının damperi tamamen açık konumda olduğunda, fan damperinin basınç akış kaybı yaklaşık sıfıra düşer. Evirici hava hacmini düzgün ve stabil bir şekilde ayarlayabildiğinden, operatör yanmayı esnek bir şekilde ayarlayabilir, bu da kazanın verimliliğini artırır..    


Official website